Astazi, 20 Martie 2018 a avut loc etapa finala a columbodromului Corabia Winter Race. Aflat la prima editie, s-a bucurat inca din prima zi de deschidere de entuziasmul si dorinta columbofililor din Europa de a incerca si acest columbodrom situat in Spania, intr-o zona mirifica.

Porumbeii au fost lansati din localitatea Vendas Novas (PT), de la o distanta de 470 km la ora 09:15. Dintr-un total de 287 porumbei imbarcati la etapa finala, pana in acest moment au sosit 193 porumbei.

  • Final Race -Vendas Novas

  • Release Point: Vendas Novas (PT)
  • Info: Sunny day
    tail wind 14-20 Km/h,20-30 Km/h last 100 Km
  • Distance: 470 km
  • Release Time: 20.03.2018 09:15:00 (GMT +1:00)
  • basketed Pigeons: 287
  • arrived Pigeons: 193
  • expected Pigeons: 94
Final Race -Vendas Novas Result List
Rank Fancier Team Country Pigeon Arrival Speed [m/min] Pigeon Name
1 Hok M.Reijnen-Bolton Team A Netherlands NL-17-3714127 20.03.2018 14:09:04.90 1598.1955
2 Tandem Daniel Tapaloaga & Nicu Mihaes Team A Spain ESP-17-9139 20.03.2018 14:09:06.12 1598.0850
3 Radulescu Noni Team A Romania RO-17-522492 20.03.2018 14:09:09.45 1597.7835
4 T.E. Breeding Loft-Heinzinger Team A Germany DV-5611-17-709 20.03.2018 14:09:09.79 1597.7527
5 Team die Rothalbomber Team A Germany DV-2741-17-276 20.03.2018 14:09:11.20 1597.6251
6 Team Below-Waßmuth-Albrecht Team A Germany DV-3409-17-341 20.03.2018 14:09:15.77 1597.2116
7 Sunshine Team Twente Team A Netherlands NL-17-1737809 20.03.2018 14:09:21.55 1596.6889
8 Josef Fleischer Team A Germany DV-6276-17-481 20.03.2018 14:09:22.95 1596.5623
9 Tandem Patarra & Mingo Team A Spain ESP-17-266963 20.03.2018 14:09:31.98 1595.7465
10 Hok M.Reijnen-Bolton Team A Netherlands NL-17-1349544 20.03.2018 14:09:35.00 1595.4738
11 Emiel Denys-Tzang Tzu Yeh Team A Taiwan, Province Of China BE-17-3133023 20.03.2018 14:10:33.40 1590.2196
12 Motria Cristian Team A Republic Of Moldova MD-17-4912 20.03.2018 14:11:46.48 1583.6931
13 Zdenek Pavlik Team A Czech Republic DV-5927-17-356 20.03.2018 14:11:51.10 1583.2823
14 Algarve Golden Race Team A Portugal GB-17-19241 20.03.2018 14:12:08.56 1581.7318
15 Aldea Sorin Team A Spain DV-5139-17-1275 20.03.2018 14:12:13.30 1581.3114
16 Team Familia Flonta Team A Germany AUT-415-17-1140 20.03.2018 14:12:17.52 1580.9373
17 Bert Ploeg Team A Netherlands NL-17-1659617 20.03.2018 14:12:18.94 1580.8114
18 Beniamin Neag Team A Austria AUT-602-17-1890 20.03.2018 14:12:25.33 1580.2454
19 Hok M.Reijnen-Bolton Team A Netherlands NL-17-1349542 20.03.2018 14:18:26.05 1548.9357
20 H.J. Stemprock Team A Germany DV-3250-17-586 20.03.2018 14:18:58.20 1546.2052
21 Team Bulgaria Team A Bulgaria BG-17-56355 20.03.2018 14:20:36.52 1537.9145
22 Team Israel & Gaby Team A Spain ESP-17-157816 20.03.2018 14:20:56.33 1536.2548
23 Hok M.Reijnen-Bolton Team A Netherlands NL-17-1349417 20.03.2018 14:21:44.46 1532.2373
24 Emiel Denys -Lin Cheng Chi Team A Taiwan, Province Of China BE-17-3017703 20.03.2018 14:21:49.85 1531.7887
25 Hok M.Reijnen-Bolton Team A Netherlands NL-17-1349547 20.03.2018 14:21:52.44 1531.5732
26 Ivan Ivanov Team A Bulgaria BG-17-67529 20.03.2018 14:22:44.51 1527.2542
27 Spieker-Buhne-Markus Team A Germany DV-6421-17-1361 20.03.2018 14:22:50.37 1526.7696
28 Hok M.Reijnen-Bolton Team A Netherlands NL-17-1349486 20.03.2018 14:22:56.21 1526.2870
29 A & M Vanhee Team A Belgium BE-17-3107362 20.03.2018 14:22:58.55 1526.0938
30 Hok M.Reijnen-Bolton Team A Netherlands NL-17-1349437 20.03.2018 14:23:06.36 1525.4490
31 Bosko Jenjic Team A Croatia CRO-17-41876 20.03.2018 14:23:10.27 1525.1265
32 Tandem Los Carbayones Team A Spain ESP-17-249912 20.03.2018 14:23:11.41 1525.0324
33 Tom Van de Kamp Team A Netherlands NL-17-1096058 20.03.2018 14:23:12.26 1524.9623
34 Team Matador Team A Germany DV-8517-17-153 20.03.2018 14:23:14.99 1524.7372
35 Deschryver-Van De Pitte Team A Belgium BE-17-4240657 20.03.2018 14:23:20.42 1524.2897
36 Jose Redondo Team A Spain CAT-17-19137 20.03.2018 14:23:22.32 1524.1332
37 Ilijan Van der Zhek Team A Bulgaria NL-17-1003804 20.03.2018 14:23:23.78 1524.0129
38 Stefan & Deni Radevi Team A Bulgaria BG-17-79441 20.03.2018 14:23:28.80 1523.5996
39 HorvathSzabolcs Team A Hungary HU-17-D-269936 20.03.2018 14:23:38.97 1522.7629
40 Marc Verschelde Team A Belgium BE-17-4236429 20.03.2018 14:23:42.26 1522.4924
41 Dieter Bartczak Team A Germany DV-4775-17-200 20.03.2018 14:23:43.25 1522.4110
42 Fekiac +Kasan Team A Slovakia (Slovak Republic) SK-2101-17-486 20.03.2018 14:24:26.37 1518.8753
43 TIBI Team A Spain ESP-17-162202 20.03.2018 14:24:26.71 1518.8474
44 Ioan Toader Team A Austria AUT-602-17-2237 20.03.2018 14:24:29.27 1518.6381
45 Fekiac +Kasan Team A Slovakia (Slovak Republic) SK-2101-17-475 20.03.2018 14:24:30.21 1518.5612
46 Ricky Loft NL Team A Netherlands NL-17-1258320 20.03.2018 14:24:31.19 1518.4810
47 Hok M.Reijnen-Bolton Team A Netherlands NL-17-3714283 20.03.2018 14:24:32.45 1518.3780
48 Rosu Gheorghe Team A Spain ESP-17-249383 20.03.2018 14:24:33.88 1518.2611
49 Dodea Claudiu Team A Spain ESP-17-143623 20.03.2018 14:25:04.24 1515.7835
50 Zoran Slavica D.R.Cile Sony Team A Serbia ESP-17-264024 20.03.2018 14:25:35.15 1513.2693
51 Markus Miklos Team A Hungary HUn-17-17-05197 20.03.2018 14:25:43.32 1512.6061
52 Mihailescu Florin+Angelica Team A Romania RO-17-9007256 20.03.2018 14:25:54.38 1511.7093
53 DQSV Team A Netherlands NL-17-1187097 20.03.2018 14:28:30.41 1499.1699
54 Lovin Family Loft Team A Italy IT-17-331860 20.03.2018 14:31:01.44 1487.2288
55 Hok M.Reijnen-Bolton Team A Netherlands NL-17-1349446 20.03.2018 14:31:37.01 1484.4441
56 Mark Newport & Stefan Radev Team A Bulgaria BG-17-21493 20.03.2018 14:31:39.37 1484.2597
57 Alex Segura Team A Spain ESP-17-155318 20.03.2018 14:31:42.33 1484.0285
58 Aldea Sorin Team A Spain DV-5139-17-1281 20.03.2018 14:31:45.73 1483.7631
59 Emiel Denys Team A Belgium BE-17-3017398 20.03.2018 14:31:47.33 1483.6382
60 Anton van Oort Team A Netherlands NL-17-1413935 20.03.2018 14:31:47.93 1483.5913
61 Team Oss Team A Netherlands NL-17-1428092 20.03.2018 14:31:48.44 1483.5515
62 Bennie Suk Mellies. Team A Netherlands NL-17-4713586 20.03.2018 14:31:48.79 1483.5242
63 Sunshine Team Twente Team A Netherlands NL-17-1737776 20.03.2018 14:31:48.93 1483.5133
64 Tandem Patarra & Mingo Team A Spain ESP-17-190435 20.03.2018 14:31:49.49 1483.4696
65 Familie Soellner Team A Germany DV-2733-17-930 20.03.2018 14:31:49.91 1483.4368
66 Steffen Brenneke Team A Germany DV-6407-17-94 20.03.2018 14:31:53.69 1483.1419
67 Viglidan Agoston Team A Hungary CHN-17-0127188 20.03.2018 14:31:53.77 1483.1356
68 Vlad Bogdan Team A Romania RO-17-4021651 20.03.2018 14:31:54.47 1483.0810
69 Stefan & Deni Radevi. Team A Bulgaria BG-17-75613 20.03.2018 14:31:55.83 1482.9750
70 Dieter Bartczak Team A Germany DV-4775-17-177 20.03.2018 14:32:09.79 1481.8871
71 Varga Vojtech Team A Slovakia (Slovak Republic) DV-077-17-635 20.03.2018 14:32:12.73 1481.6582
72 Popovici Paul Team A Austria AUT-602-17-499 20.03.2018 14:33:34.57 1475.3144
73 Derby Costa de la Luz Team A Spain ESP-17-187287 20.03.2018 14:33:53.89 1473.8247
74 Coanda Danut Team A Spain ESP-17-191476 20.03.2018 14:34:01.31 1473.2534
75 Steckenbiller Thomas Team A Germany DV-9984-17-366 20.03.2018 14:34:42.99 1470.0524
76 Team Oss Team A Netherlands NL-17-1428093 20.03.2018 14:34:44.71 1469.9206
77 Walter Brinker Team A Netherlands DV-2236-17-446 20.03.2018 14:34:47.75 1469.6877
78 Carmazan & Constantin Team A Romania RO-17-18830 20.03.2018 14:35:01.64 1468.6246
79 Team Oss Team A Netherlands NL-17-1428072 20.03.2018 14:35:32.89 1466.2383
80 Van de Riviere Marc-Lin Cheng Chi Team A Taiwan, Province Of China BE-17-4227532 20.03.2018 14:35:40.19 1465.6820
81 Motria Cristian Team A Republic Of Moldova MD-17-4903 20.03.2018 14:37:26.14 1457.6551
82 Motria Cristian Team A Republic Of Moldova MD-17-753 20.03.2018 14:37:27.91 1457.5218
83 Gabriel Valo Team A Germany DV-4391-17-1115 20.03.2018 14:37:28.45 1457.4811
84 T.E. Breeding Loft-Heinzinger Team A Germany DV-5611-17-711 20.03.2018 14:38:20.62 1453.5618
85 Hok M.Reijnen-Bolton Team A Netherlands NL-17-1349545 20.03.2018 14:38:21.88 1453.4674
86 Hok M.Reijnen-Bolton Team A Netherlands NL-17-1349531 20.03.2018 14:38:22.73 1453.4037
87 Jose Manuel Garcia Darriba Team A Spain ESP-17-250490 20.03.2018 14:38:25.70 1453.1813
88 Dodea Claudiu Team A Spain ESP-17-143624 20.03.2018 14:38:26.32 1453.1349
89 Team Budai Team A Germany DV-5011-17-297 20.03.2018 14:38:28.12 1453.0001
90 S.G. Steffl Team A Germany DV-8897-17-2768 20.03.2018 14:38:29.22 1452.9177
91 Motria Cristian Team A Republic Of Moldova MD-17-751 20.03.2018 14:38:31.31 1452.7613
92 K.H. Wichert Team A Germany DV-2618-17-31 20.03.2018 14:38:32.94 1452.6393
93 Steffen Brenneke Team A Germany DV-6407-17-352 20.03.2018 14:38:37.74 1452.2802
94 Team die Rothalbomber Team A Germany DV-2741-17-235 20.03.2018 14:38:39.27 1452.1658
95 Team Oss Team A Netherlands NL-17-1428071 20.03.2018 14:38:48.42 1451.4819
96 Team Below-Waßmuth-Albrecht Team A Germany DV-8467-17-0228 20.03.2018 14:39:04.87 1450.2540
97 Dr.Henk De Weerd Pigeons Team A Netherlands NL-17-1852674 20.03.2018 14:39:18.41 1449.2448
98 Marc Vande Riviere Team A Belgium BE-17-4227508 20.03.2018 14:43:03.98 1432.6371
99 Van de Riviere Marc-Lin Cheng Chi Team A Taiwan, Province Of China BE-17-4227540 20.03.2018 14:43:04.33 1432.6116
100 Beniamin Neag Team A Austria AUT-602-17-1940 20.03.2018 14:43:05.72 1432.5105